Connector: PCB to PCB
Multiples:
900.0
Minimum quantity:
900.0
Product code:
10144518-081802LF-2
Manufacturer: AMPHENOL
Manufacturer code: 10144518-081802LF
Specification for Connector: PCB to PCB
| Operating temperature | -40...125°C |
| Electrical mounting | SMT |
| Connector | contact |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | PCB to PCB |
| Height | 4.7mm |
| Current rating | 500mA |
| Rated voltage | 100V |
| Spatial orientation | straight |