Connector: PCB to PCB
Multiples:
390.0
Minimum quantity:
390.0
Product code:
10147075-2600RLF
Manufacturer: AMPHENOL
Manufacturer code: 10147075-2600RLF
Specification for Connector: PCB to PCB
| Operating temperature | -55...125°C |
| Contacts pitch | 1mm |
| Electrical mounting | SMT |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 26 |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | LCP |
| Current rating | 1A |
| Spatial orientation | angled |