Connector: PCB to PCB
Multiples:
550.0
Minimum quantity:
550.0
Product code:
10159560-200421RLF
Manufacturer: AMPHENOL
Manufacturer code: 10159560-200421RLF
Specification for Connector: PCB to PCB
| Operating temperature | -40...125°C |
| Contacts pitch | 2mm |
| Electrical mounting | SMT |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | PCB to PCB |
| Number of pins | 2 |
| Current rating | 20A |
| Spatial orientation | vertical |