Product code: 15KP280A
Manufacturer: CDIL
Manufacturer code: 15KP280A
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Features of semiconductor devices
  • Max. forward impulse current
  • Type of diode
  • Leakage current
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 15kW; 312.8V; 33.2A; unidirectional; R6; bulk
Mounting THT
Case R6
Kind of package bulk
Semiconductor structure unidirectional
Max. off-state voltage 280V
Features of semiconductor devices glass passivated
Max. forward impulse current 33.2A