Diode: transil; 20kW; 70.4V; 207A; unidirectional; ±5%; P600
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
20KPA60A-B
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 20KPA60A-B
Product downloads
Specification for Diode: transil; 20kW; 70.4V; 207A; unidirectional; ±5%; P600
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 207A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 70.4V |
| Leakage current | 2µA |