Wire; TOPFLEX-EMV,2YSLCY-J; stranded; Cu; 4G10mm2; PE; transparent
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
22088-1
Manufacturer: HELUKABEL
Manufacturer code: 22088
Product downloads
Specification for Wire; TOPFLEX-EMV,2YSLCY-J; stranded; Cu; 4G10mm2; PE; transparent
| Operating temperature | -40...70°C |
| Core structure | stranded |
| Kind of core | Cu |
| Number of cores | 4 |
| Kind of wire | 2YSLCY-J, TOPFLEX-EMV |
| Rated voltage | 1kV |
| Cable external diameter | 19.4mm |
| Insulation colour | transparent |
| Cable application | frequency converters wiring, motors power 0,6/1 kV |
| Max motor power | 15kW |
| Type of wire | mains |
| Shield structure | aluminium foil, tinned copper braid |
| Core marking | colours + ground wire |
| Earth core | yellow-green earth core |
| Wire cross-section shape | round |
| Max. current load | 61A |
| CPR standard | E<sub>ca</sub> |