PCB terminal block; straight; 2.54mm; ways: 7; on PCBs; 80÷50um2
Multiples:
240.0
Minimum quantity:
240.0
Product code:
234-507
Manufacturer: WAGO
Manufacturer code: 234-507
Product downloads
Specification for PCB terminal block; straight; 2.54mm; ways: 7; on PCBs; 80÷50um2
| Operating temperature | -60...105°C |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | spring clamp, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | orange |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 7 |
| Contact material | copper |
| Body material | NYLON 66 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 19.98mm |
| Height | 10.5mm |
| Current rating | 6A |
| Number of ways | 7 |
| Type of pin configuration | 1x7 |
| Connector variant | with push button |
| Spatial orientation | straight |
| Depth | 12.7mm |