2342078-7
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
2342078-7
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 2342078-7
Product downloads
Specification for 2342078-7
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 3.81mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 7 |
| Contact material | copper |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 11A |
| Spatial orientation | straight |