PCB terminal block
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
8.0
Product code:
2429600000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 2429600000
Specification for PCB terminal block
| Contacts pitch | 5mm |
| Electrical mounting | THT |
| Mechanical mounting | THT |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 12 |
| Contact material | copper alloy |
| Height | 14.2mm |
| Body colour | orange |
| Current rating | 20A |
| Spatial orientation | vertical |