2439770000
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
47.0
Product code:
2439770000-1
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 2439770000
Specification for 2439770000
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 2.5mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | plug |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 4 |
| Contact material | copper alloy |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Width | 11.9mm |
| Length | 7.5mm |
| Height | 10.1mm |
| Body colour | black |
| Current rating | 6A |
| Spatial orientation | angled 90° |