2443050000
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
4.0
Product code:
2443050000
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 2443050000
Specification for 2443050000
| Operating temperature | -50...120°C |
| Contacts pitch | 3.81mm |
| Connector | socket |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 12 |
| Contact material | copper alloy |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | orange |
| Current rating | 17.5A |
| Spatial orientation | straight |