PCB terminal block; angled; 7.5mm; ways: 7; on PCBs; 0.08÷2.5mm2
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
256-507
Manufacturer: WAGO
Manufacturer code: 256-507
Product downloads
Specification for PCB terminal block; angled; 7.5mm; ways: 7; on PCBs; 0.08÷2.5mm2
| Operating temperature | -60...105°C |
| Contacts pitch | 7.5mm |
| Electrical mounting | spring clamp, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | grey |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 7 |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | NYLON 66 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 24A |
| Number of ways | 7 |
| Type of pin configuration | 1x7 |
| Connector variant | with lever |
| Conform to the norm | UL |
| Spatial orientation | angled |