26-48-1241
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
26-48-1241-1
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 26-48-1241
Product downloads
Specification for 26-48-1241
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contacts pitch | 3.96mm |
| Electrical mounting | THT |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for cable |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 24 |
| Current rating | 7A |
| Spatial orientation | straight |