LED; yellow green; 3mm; 25mcd; 60°; Pitch: 2.54mm; 3.15x4.5mm; 2.4V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
264-10SYGD/S530-E2
Manufacturer: EVERLIGHT
Manufacturer code: 264-10SYGD/S530-E2
Product downloads
Specification for LED; yellow green; 3mm; 25mcd; 60°; Pitch: 2.54mm; 3.15x4.5mm; 2.4V
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Luminosity | 25mcd |
| LED colour | yellow green |
| Wavelength | 575nm |
| LED lens | diffused, green |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 20mA |