LED
Multiples:
8000.0
Minimum quantity:
8000.0
Product code:
264-7SUGC/S400-A5
Manufacturer: EVERLIGHT
Manufacturer code: 264-7SUGC/S400-A5
Product downloads
Specification for LED
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 1000...2000mcd |
| LED colour | green |
| Wavelength | 520nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 20mA |