Product code: 2CSF202002R1250
Manufacturer: ABB
Manufacturer code: 2CSF202002R1250
  • Mounting
  • Operating temperature
  • IP rating
  • Mechanical durability
  • Current rating
  • Rated voltage
  • Electrical life
  • Max surge current
  • Conform to the norm
  • Cross section of connecting wires
  • Type of protection
  • Short circuit breaking capacity
  • Kind of circuit breaker
  • Residual current
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for RCD breaker; Inom: 25A; Ires: 30mA; Max surge current: 250A; 230V
Mounting for DIN rail mounting
Operating temperature -5...40°C
IP rating IP20
Mechanical durability 20000cycles
Current rating 25A
Rated voltage 230V AC
Electrical life 10000cycles
Max surge current 250A
Conform to the norm IEC/EN 61008
Cross section of connecting wires 1...25mm<sup>2</sup>
Type of protection RCD breaker
Short circuit breaking capacity 6kA
Kind of circuit breaker type AC
Residual current 30mA