Pluggable terminal block; 5.08mm; ways: 3; straight; socket; male
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
2EDGJ-5.08-03P-13-00AH
Manufacturer: DEGSON ELECTRONICS
Manufacturer code: 2EDGJ-5.08-03P-13-00AH
Product downloads
Specification for Pluggable terminal block; 5.08mm; ways: 3; straight; socket; male
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | black |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 3 |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | NYLON 66 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 15A |
| Number of ways | 3 |
| Type of pin configuration | 1x3 |
| Locking system | latch |
| Conform to the norm | UL |
| Spatial orientation | straight |