Pluggable terminal block; 5mm; ways: 10; angled; plug; female; 320V
Multiples:
275.0
Minimum quantity:
275.0
Product code:
2EDGKA-5.0-10P-14-00AH
Manufacturer: DEGSON ELECTRONICS
Manufacturer code: 2EDGKA-5.0-10P-14-00AH
Product downloads
Specification for Pluggable terminal block; 5mm; ways: 10; angled; plug; female; 320V
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 5mm |
| Electrical mounting | cage clamp, screw terminal |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for cable |
| Colour | green |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Contact material | phosphor bronze |
| Body material | NYLON 66 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 10A |
| Number of ways | 10 |
| Type of pin configuration | 1x10 |
| Number of terminals | 10 |
| Locking system | latch |
| Conform to the norm | CE, UL, VDE |
| Spatial orientation | angled |