Product code: 3.0SMCJ14A-13
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: 3.0SMCJ14A-13
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Features of semiconductor devices
  • Max. forward impulse current
  • Type of diode
  • Breakdown voltage
  • Leakage current
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 3kW; 15.6÷17.2V; 129.3A; unidirectional; SMC; reel,tape
Mounting SMD
Case SMC
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure unidirectional
Max. off-state voltage 14V
Features of semiconductor devices glass passivated
Max. forward impulse current 129.3A