Diode: transil; 3kW; 167÷185V; 12.3A; bidirectional; SMC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMCJ150CA-DIO
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 3.0SMCJ150CA
Product downloads
Specification for Diode: transil; 3kW; 167÷185V; 12.3A; bidirectional; SMC
| Mounting | SMD |
| Case | SMC, DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. forward impulse current | 12.3A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 167...185V |
| Leakage current | 5µA |