Diode: transil; 3kW; 16.7÷18.6V; 122.9A; bidirectional; SMC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMCJ15CA-DIO
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 3.0SMCJ15CA
Product downloads
Specification for Diode: transil; 3kW; 16.7÷18.6V; 122.9A; bidirectional; SMC
| Mounting | SMD |
| Case | SMC, DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 15V |
| Max. forward impulse current | 122.9A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 16.7...18.6V |
| Leakage current | 5µA |