Diode: transil; 3kW; 22.2÷24.6V; 92.5A; bidirectional; SMC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMCJ20CA
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 3.0SMCJ20CA
Product downloads
Specification for Diode: transil; 3kW; 22.2÷24.6V; 92.5A; bidirectional; SMC
| Mounting | SMD |
| Case | SMC, DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 20V |
| Max. forward impulse current | 92.5A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 22.2...24.6V |
| Leakage current | 5µA |