Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMCJ48CA-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 3.0SMCJ48CA-AQ
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMC, DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 48V |
| Max. forward impulse current | 38.7A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 53.3...59.2V |
| Leakage current | 5µA |