Diode: transil; 3kW; 60÷66.6V; 34.4A; unidirectional; SMC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMCJ54A
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 3.0SMCJ54A
Product downloads
Specification for Diode: transil; 3kW; 60÷66.6V; 34.4A; unidirectional; SMC
| Mounting | SMD |
| Case | SMC, DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 54V |
| Max. forward impulse current | 34.4A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 60...66.6V |
| Leakage current | 5µA |