Diode: transil; 3kW; 6.6÷7.4V; 291.2A; bidirectional; SMC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMCJ6.0CA
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 3.0SMCJ6.0CA
Product downloads
Specification for Diode: transil; 3kW; 6.6÷7.4V; 291.2A; bidirectional; SMC
| Mounting | SMD |
| Case | SMC, DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 6V |
| Max. forward impulse current | 291.2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.6...7.4V |
| Leakage current | 1.6mA |