Diode: transil; 3kW; 7.2÷8V; 267.8A; unidirectional; SMC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMCJ6.5A-DIO
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 3.0SMCJ6.5A
Product downloads
Specification for Diode: transil; 3kW; 7.2÷8V; 267.8A; unidirectional; SMC
| Mounting | SMD |
| Case | SMC, DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 6.5V |
| Max. forward impulse current | 267.8A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 7.2...8V |
| Leakage current | 500µA |