Diode: transil; 3kW; 9.4÷10.4V; 208.3A; bidirectional; SMC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMCJ8.5CA
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: 3.0SMCJ8.5CA
Product downloads
Specification for Diode: transil; 3kW; 9.4÷10.4V; 208.3A; bidirectional; SMC
| Mounting | SMD |
| Case | SMC, DO214AB |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 8.5V |
| Max. forward impulse current | 208.3A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 9.4...10.4V |
| Leakage current | 40µA |