Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMI40CATR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 3.0SMI40CATR
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 46.5A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 44.4...49.1V |
| Leakage current | 5µA |