Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMI6.0CATR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 3.0SMI6.0CATR
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 6V |
| Max. forward impulse current | 291.3A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.67...7.37V |
| Leakage current | 2mA |