Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
3.0SMI75ATR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 3.0SMI75ATR
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 75V |
| Max. forward impulse current | 24.8A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 83.3...92.1V |
| Leakage current | 5µA |