Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 0.1A/42VAC; IP67; OFF-ON
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
3-101-428
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 3-101-428
Product downloads
Specification for Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 0.1A/42VAC; IP67; OFF-ON
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -40...60°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | vandal resistant |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Series | CPS |
| Body material | stainless steel |
| Body colour | silver |
| Panel thickness | max. 6mm |
| Backlight colour | red/green |
| Illumination | LED |
| Mechanical impact resistance | IK09 |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 42V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | round |
| Button material | ceramic |