Bearing: tapered roller; Øint: 30mm; Øout: 62mm; W: 17.25mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
30206 J2/Q SKF
Manufacturer: SKF
Manufacturer code: 30206 J2/Q SKF
Specification for Bearing: tapered roller; Øint: 30mm; Øout: 62mm; W: 17.25mm
| Width | 17.25mm |
| Internal diameter | 30mm |
| Outside diameter | 62mm |
| Kind of Bearing | rolling |
| Type of bearing | tapered roller |
| Rolling element material | bearing steel |
| Cage material | steel |
| Race material | bearing steel |
| Bearing seal | none |