Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
30BQ200TR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 30BQ200TR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SMC |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. forward impulse current | 55A |
| Load current | 4A |
| Max. forward voltage | 920mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |
| Capacitance | 60pF |