Diode: transil; 30kW; 83.3V; 271.7A; bidirectional; ±5%; P600
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
800.0
Product code:
30KPA71CA
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 30KPA71CA
Product downloads
Specification for Diode: transil; 30kW; 83.3V; 271.7A; bidirectional; ±5%; P600
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 71V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 271.7A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 83.3V |
| Leakage current | 2µA |