Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
30WQ03FNTR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 30WQ03FNTR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 30V |
| Max. forward impulse current | 108A |
| Load current | 3.5A |
| Max. forward voltage | 520mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 2mA |