Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
30WQ15FNTR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 30WQ15FNTR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 150V |
| Max. forward impulse current | 84A |
| Load current | 3.5A |
| Max. forward voltage | 830mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 1mA |