Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
32CTQ030STR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: 32CTQ030STR
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 30V |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 580mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Capacitance | 1.3nF |