LED
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
333-2SUGC/C525
Manufacturer: EVERLIGHT
Manufacturer code: 333-2SUGC/C525
Product downloads
Specification for LED
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 1600...2000mcd |
| Maximum power | 120mW |
| LED colour | green |
| Wavelength | 525nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |