LED; yellow green; 5mm; 160mcd; 40°; Pitch: 2.54mm; 2.4V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
333-2SYGC/H0/S530-E2
Manufacturer: EVERLIGHT
Manufacturer code: 333-2SYGC/H0/S530-E2
Product downloads
Specification for LED; yellow green; 5mm; 160mcd; 40°; Pitch: 2.54mm; 2.4V
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Luminosity | 160mcd |
| LED colour | yellow green |
| Wavelength | 575nm |
| LED lens | transparent |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |