LED; 5mm; blue; 4500mcd; 15°; 20mA; 3.6V; Front: convex
Multiples:
2.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
333/B1C1-ARUA/MS
Manufacturer: EVERLIGHT
Manufacturer code: 333/B1C1-ARUA/MS
Specification for LED; 5mm; blue; 4500mcd; 15°; 20mA; 3.6V; Front: convex
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 3.6V DC |
| LED colour | blue |
| Wavelength | 470nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |