Product code: 3365/50SF (300FT)
Manufacturer: 3M
Manufacturer code: 3365/50SF (300FT)
  • Operating temperature
  • Core structure
  • Kind of core
  • Kind of core
  • Number of cores
  • Wire insulation material
  • Rated voltage
  • Ribbon cable pitch
  • B dimension
  • A dimension
  • Insulation colour
  • Type of wire
  • Shield structure
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Wire: ribbon; 1.27mm; stranded; Cu; 50x28AWG; unshielded; PVC; grey
Operating temperature -20...105°C
Core structure stranded
Kind of core Cu, tinned
Number of cores 50
Wire insulation material PVC
Rated voltage 50V
Ribbon cable pitch 1.27mm
B dimension 62.23mm
A dimension 63.5mm