LED; green-yellow; 5mm; 25mcd; 70°; Pitch: 2.54mm; 5.9x8.6mm; 2.4V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
339-1SDRSYGW/S530-A3/S150
Manufacturer: EVERLIGHT
Manufacturer code: 339-1SDRSYGW/S530-A3/S150
Product downloads
Specification for LED; green-yellow; 5mm; 25mcd; 70°; Pitch: 2.54mm; 5.9x8.6mm; 2.4V
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Luminosity | 25mcd |
| LED colour | green-yellow |
| Wavelength | 575nm, 650nm |
| LED lens | diffused, white |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |