35363-0460
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
35363-0460
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 35363-0460
Product downloads
Specification for 35363-0460
| Contacts pitch | 2mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 4 |
| Maximum current | 2A |
| Max. voltage | 125V |
| Spatial orientation | angled 90° |