LED
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
363-2SYGD/S530-E2
Manufacturer: EVERLIGHT
Manufacturer code: 363-2SYGD/S530-E2
Product downloads
Specification for LED
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 16...32mcd |
| LED colour | yellow green |
| Wavelength | 573nm |
| LED lens | diffused, green |
| Front | convex |
| LED diameter | 10mm |
| LED current | 20mA |