Screw; for metal; 2,2x19; Head: cheese head; Torx®; hardened steel
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
3642096
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 3642096
Product downloads
Specification for Screw; for metal; 2,2x19; Head: cheese head; Torx®; hardened steel
| Material | hardened steel |
| Length | 19mm |
| Thread | 2,2 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| Kind of cut | Torx® |
| Head height | 1.8mm |
| Mechanical elements features | self-tapping |
| ISO standard | 14585C |
| Head diameter | 4.2mm |
| BN standard | 13274 |
| Screw application | for metal |