Blower heater; CIRRUS 25/2; 30W; 24VAC; 24VDC; IP20; 27x27x50mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
371934,01
Manufacturer: DBK Technitherm Ltd.
Manufacturer code: 371934,01
Product downloads
Specification for Blower heater; CIRRUS 25/2; 30W; 24VAC; 24VDC; IP20; 27x27x50mm
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 230V |
| Operating temperature | -10...70°C |
| IP rating | IP20 |
| Series | CIRRUS 25/2 |
| Fan efficiency | 5.1m<sup>3</sup>/h |
| Mounting rail size | TS35 |
| Protection class | I |
| Heating capacity | 30W |
| Inrush current max | 3.5A |
| Fan supply voltage | 24V DC |