PCB terminal block; straight; 11.13mm; ways: 3; on PCBs; terminal
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
38630-7803-1
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 38630-7803
Product downloads
Specification for PCB terminal block; straight; 11.13mm; ways: 3; on PCBs; terminal
| Contacts pitch | 11.13mm |
| Electrical mounting | screw terminal, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | black |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 3 |
| Contact material | brass |
| Body material | PBT |
| Length | 37.1mm |
| Height | 16.6mm |
| Current rating | 63A |
| Number of ways | 3 |
| Type of pin configuration | 1x3 |
| Conform to the norm | CSA, UL |
| Spatial orientation | straight |
| Engineering PN | 63A503-C-50 |
| Depth | 16.5mm |