PCB terminal block; straight; 9.56mm; ways: 3; on PCBs; terminal
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
60.0
Product code:
38720-6303
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 38720-6303
Product downloads
Specification for PCB terminal block; straight; 9.56mm; ways: 3; on PCBs; terminal
| Contacts pitch | 9.56mm |
| Electrical mounting | screw terminal, THT |
| Connector | terminal |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | black |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 3 |
| Contact material | brass |
| Body material | thermoplastic |
| Length | 30.7mm |
| Height | 16.8mm |
| Current rating | 15A |
| Number of ways | 3 |
| Type of pin configuration | 1x3 |
| Conform to the norm | CSA, UL |
| Spatial orientation | straight |
| Engineering PN | 72503-C |
| Depth | 15.7mm |