PCB terminal block
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
43.0
Product code:
39380-0102
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39380-0102
Product downloads
Specification for PCB terminal block
| Contacts pitch | 6.35mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | plug |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Type of connector | PCB terminal block |
| Number of pins | 2 |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | polyamide |
| Height | 21.5mm |
| Body colour | black |
| Current rating | 30A |
| Spatial orientation | straight |