Pluggable terminal block
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
132.0
Product code:
39503-2002-1
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 39503-2002
Product downloads
Specification for Pluggable terminal block
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 3.5mm |
| Electrical mounting | screw terminal |
| Connector | plug |
| Mechanical mounting | for cable |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 2 |
| Contact material | phosphor bronze |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Length | 8.1mm |
| Current rating | 8A |
| Spatial orientation | straight |